Sir Terence Conran przedstawia…Con Audio

Sir Terence Conran przedstawia…Con Audio
Firma Q Acoustics stworzyła wysokiej klasy kompaktowy system głośników dla urządzeń Apple. Pieczę na projektem trzymał sir Terence Conran – wizjoner nowoczesności i wyszukanego smaku w projektowaniu wnętrz. Połączenie doświadczenia z zakresu HiFi wraz z wyważonym snobizmem miał zrodzić sprzęt muzyczny z klasą i pazurem.

Dziełem sztuki są najczęściej nazywane fotele, lampy i inne domowe gadżety, które tworzone są przez Studio Conran. Prezentowana stacja głośnikowa swoim wyglądem retro nawiązuje do urządzeń, którymi zachwycali się nasi rodzice czy dziadkowie. O ile styl retro widoczny jest na zewnątrz, o tyle w środku do czynienia mamy z prawdziwym przykładem nowoczesności.

Cztery głośniki

Prostopadłościan o ściętej górnej podstawie wykonany jest z błyszczącego białego plastiku, dostępna jest również wersja czarna. Za metalową maskownicą, rozciągającą się na niemal całej powierzchni urządzenia, kryją się aż cztery głośniki, o których jakość zadbała audiofilska firma Q Acoustics. Oddano do naszej dyspozycji dwa głośniki wysokotonowe o średnicy 30 mm oraz dwa niskotonowe o średnicy 75 mm. Wbudowany w Conran Audio wzmacniacz pozwala na wykorzystanie dwóch kanałów o mocy 15 W. W urządzeniu nie ma widocznych żadnych przycisków sterujących oprócz masywnego pokrętła z prawej strony. W centrum widać także złącze dokujące dla iUrządzeń Apple. Podłączyć możemy wszystkie iPhone’y i iPody wyposażone w 30-pinowe złącze DOCK, dzięki specjalnym wymiennym przystawkom. Całość obraca się o 90 stopni w każdą ze stron. Dzięki temu możemy ustawić umieszczony sprzęt w pionie lub poziomie, w zależności od typu medium, z którego korzystamy (film w trybie panoramicznym lub okładki odgrywanego albumu muzycznego w pionie). Z lewej strony studio Conran dyskretnie ukryło mocowany na magnes pilot. Wystarczy zbliżyć pilot do szczeliny, by go ukryć. Całość stoi na masywnym kawałku sklejki imitującej jednolity kawał drewna. Niestety jest to tylko sklejka, nad czym wielu korzystających z tego sprzętu osób bardzo ubolewa. Lite drewno zdecydowanie podniosłoby prestiż tego gadżetu.

Włączamy głośnik

Stację uruchomimy, wciskając pokrętło do środka albo przy pomocy dołączonego pilota. Jej uruchomienie sygnalizowane jest delikatnym białym podświetleniem. W zależności od wybranego źródła dźwięku, podświetlenie pokrętła zmienia kolor na biały, niebieski lub zielony, co oznacza po kolei uruchomienie złącza Apple, Bluetooth lub wybór analogowego źródła dźwięku z zewnętrznego urządzenia. W trybie Bluetooth możemy połączyć dowolne urządzenie pozwalające na przekazywanie dźwięku w technologii AD2P. W praktyce oznacza to, że Conran Audio jest nie tylko stacją dla iPoda czy iPhone’a, ale odegra muzykę z dowolnego telefonu posiadającego wsparcie dla tej technologii. W urządzeniu stosowane jest kodowanie apt-x, dzięki któremu przesyłany dźwięk jest kompresowany w bardzo niskim stopniu, a to przekłada się na niewielkie straty w jakości odgrywanej ścieżki dźwiękowej.

Jak to gra?

Niepozorna stacja Conran Audio potrafi rozbrzmieć bogatą barwą dźwięku. Od gładkich i bardzo dynamicznych tonów niskich, po dobrze odwzorowane tony wysokie. Rozmiary urządzenia są dość przeciętne jak na sprzęt tego typu (283 x 120 x 233 mm). Po czymś tak niewielkim, a na dodatek wykonanym z plastiku, trudno się spodziewać dźwięków tak pełnych i głębokich, szczególnie w paśmie tonów niskich. Z pozoru bardzo ograniczona liczba przycisków funkcyjnych (pokrętło + pilot) wcale nie wyklucza możliwości personalizacji barw dźwiękowych. Wystarczy na pilocie równocześnie przycisnąć klawisz wyboru źródła dźwięku i przycisk Play/Pause. Do wyboru jest sześć trybów korekcji barwy, które sygnalizowane są odpowiednim podświetleniem diod. Projektanci przy tak minimalistycznych założeniach wyglądu stacji nie mogli sobie pozwolić na nic bardziej wyszukanego. Niezrozumiała jest jednak kategoryzacja trybów barwy. Nie zostały one podzielone według obowiązujących stylów muzycznych, a według typów pomieszczeń, w których chcemy korzystać z urządzenia. I tak kolejno mamy tryby: normalny, kuchnia, salon, gabinet, sypialnia i na zewnątrz. Czym one w zasadzie się różnią? Nie wiadomo.

Komunikacja

Po zamontowaniu złącza mini USB i podłączeniu do niego standardowego przewodu USB możemy synchronizować urządzenia Apple z komputerem, na którym znajduje się biblioteka iTunes. Jednak podczas synchronizacji nie istnieje możliwość odtwarzania muzyki. Pojawi się ona dopiero po wybraniu przycisku Eject z poziomu aplikacji iTunes. By ponownie połączyć się z komputerem, musimy wyjąć i wsadzić do złącza DOCK nasze urządzenie lub odłączyć i ponownie podłączyć kabel USB. Przewodu do tego służącego nie znajdziemy jednak w zestawie. Trzeba go dokupić osobno. Gdy podczas słuchania muzyki ktoś do nas zadzwoni, w głośniku rozlegnie się dźwięk dzwonka. Niestety stacja nie pozwala na prowadzenie rozmów. Telefon trzeba wyjąć ze złącza i odebrać rozmowę normalnie.

WERDYKT

Za stację Conran Audio trzeba zapłacić około 1300 złotych. To niewiele jak na markowe, audiofilskie urządzenie, którego wyglądem zajął się designer światowej klasy. Za te pieniądze zyskujemy stylowy mebel, praktyczną stację dokującą i całkiem niezły i nowoczesny odtwarzacz audio. Muszę przyznać, że jest to jedna z nielicznych stacji głośnikowych dla sprzętu Apple, która jakością odgrywanych dźwięków faktycznie zaskakuje, szczególnie zwracając uwagę na jej niepozorność.